Square or Rectangle Cuvettes and Cells
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (10)
- (15)
- (1)
- (1)
- (27)
- (5)
- (1)
- (33)
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (17)
- (2)
- (2)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (5)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (87)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (14)
- (2)
- (18)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (9)
- (5)
- (8)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (16)
- (32)
- (1)
- (5)
- (1)
Filtered Search Results
West Pharmaceutical Services Inc 5465 FOCCS 20MM AFALIWAB PK500
NC3351194 5465 FOCCS 20MM AFALIWAB PK500
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Fisherbrand™ Absorption Macro Rectangular Cells with PTFE Lid
Fit standard spectrophotometer cell holders
| Type | Macro Absorption Cell |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| For Use With (Equipment) | Standard Spectrophotometer Cell Holder |
| Width (Metric) | 12.5 mm |
| Closure Material | PTFE |
| Width (Metric) Interior | 10mm |
Fisherbrand™ Fluorescence Rectangular Cells: Macro Cell With PTFE Stopper, 4 Clear Windows
Fit standard spectrophotometer cell holders
Fisherbrand™ Fluorescence Rectangular Cells: Macro Cells With PTFE Lids
Fit standard spectrophotometer cell holders
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Type | Macro Fluorescence Cell |
| Shape | Rectangle |
| Path Length | 10 mm |
| For Use With (Equipment) | Standard Spectrophotometer Cell Holder |
| Capacity (Metric) | 3000 μL |
| Material | Quartz |
| For Use With (Application) | Transmission from far ultraviolet through the infrared |
| Width (Metric) | 12.5 mm |
| Closure Material | PTFE |
| Wavelength Range | 200 to 2500 nm |
| Width (Metric) Interior | 10mm |
Fisherbrand™ Absorption Quartz Macro Rectangular Cells with PTFE Stopper
Fit standard spectrophotometer cell holders
Fisherbrand™ Quartz Cuvette with PTFE Stopper
Contains quartz windows for transmission from far ultraviolet through the infrared.
Fisherbrand™ Absorption Quartz Semi Micro Rectangular Cells with PTFE Lid, w/PTFE lid
Fit standard spectrophotometer cell holders
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Type | Semi-micro Absorption Cell |
| Shape | Rectangle |
| Path Length | 10 mm |
| For Use With (Equipment) | Standard Spectrophotometer Cell Holder |
| Capacity (Metric) | 1000 μL |
| Material | Quartz |
| For Use With (Application) | Transmission from far ultraviolet through the infrared |
| Width (Metric) | 12.5 mm |
| Closure Material | PTFE |
| Wavelength Range | 200 to 2500 nm |
| Width (Metric) Interior | 4mm |
Hellma™ Quartz, Silica and Glass Standard Cell Cuvettes
Designed to hold samples for spectroscopic experiments and optical analysis. Hellma™ Quartz, Silica and Glass Standard Cell Cuvettes provide optically excellent transparency.
Fisherbrand™ Fluorescence Rectangular Cells: Cell for Magic Stirrer-Semi-Micro With PTFE Lids, 4 Clear Windows
Fit standard spectrophotometer cell holders
Fisherbrand™ Absorption Quartz Micro Rectangular Cells with PTFE Lid
Fit standard spectrophotometer cell holders
| Includes | 2 clear windows |
|---|---|
| Type | Micro Absorption Cell |
| Shape | Rectangle |
| Path Length | 10 mm |
| For Use With (Equipment) | Standard Spectrophotometer Cell Holder |
| Quantity | 2/Pk., 8 Pk./Cs. |
| Material | Quartz |
| For Use With (Application) | Transmission from far ultraviolet through the infrared |
| Width (Metric) | 12.5 mm |
| Closure Material | PTFE |
| Wavelength Range | 200 to 2500 nm |
| Width (Metric) Interior | 2mm |
Fisherbrand™ Absorption Quartz Micro Rectangular Cells with PTFE Lid
Fit standard spectrophotometer cell holders
Fisherbrand™ Semi-Micro Cuvette with PTFE lid
Contains quartz windows for transmission from far ultraviolet through the infrared.
Fisherbrand™ Absorption Ultra Micro Rectangular Cells with PTFE Lid
Fit standard spectrophotometer cell holders
| Height (Metric) | 45 mm |
|---|---|
| Type | Ultra-micro Absorption Cell |
| Shape | Rectangle |
| Path Length | 10 mm |
| For Use With (Equipment) | Standard Spectrophotometer Cell Holder |
| Quantity | Ea., 8 Ea./Cs. |
| Material | Quartz |
| For Use With (Application) | Transmission from far ultraviolet through the infrared |
| Width (Metric) | 12.5 mm |
| Closure Material | PTFE |
| Wavelength Range | 200 to 2500 nm |
| Width (Metric) Interior | 2mm |
Fisherbrand™ Absorption Macro Rectangular Cells with PTFE Lid
Fit standard spectrophotometer cell holders